Starting from ฿319,000
Triumph Trident Trident 660 (2021) — Full specs, price from ฿319,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 660 cc |
| แรงม้า / Power | 81 hp |
| แรงบิด / Torque | 64 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 21 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2020 x 795 x 1089 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1400 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 805 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿319,000 |