Last MSRP ฿280,000
Tuk-Tuk Electric Chang Noi EV (Gen 1) (2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 10 hp |
| แรงบิด / Torque | 70 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 6 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 60 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 50 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 500 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 3 |
| ขนาด / Dimensions | 2700 x 1350 x 1650 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 250 kg |
| ราคา / Price | ฿280,000 |