Last MSRP ฿350,000
Tuk-Tuk Electric Mine Mobility Tuk-Tuk (Gen 1) (2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 20 hp |
| แรงบิด / Torque | 120 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 15 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 150 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 15 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 80 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 3200 x 1600 x 1900 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 400 kg |
| ราคา / Price | ฿350,000 |