Starting from ฿659,000
Vespa 946 Dragon (2024) — Full specs, price from ฿659,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 155 cc |
| แรงม้า / Power | 13 hp |
| แรงบิด / Torque | 13 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 130 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 45 km/l |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1346 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 805 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿659,000 |