Starting from ฿329,000
Vespa Elettrica (RED) (2021) — Full specs, price from ฿329,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 5 hp |
| แรงบิด / Torque | 200 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| แบตเตอรี่ / Battery | 4.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 100 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 70 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 90 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 1870 x 735 x 1150 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1350 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿329,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿230,000 - ฿290,000 |