Last MSRP ฿65,000
Vespa P/PX Series PX 150 E (1985-1997) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 150 cc |
| แรงม้า / Power | 9 hp |
| แรงบิด / Torque | 12 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 90 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 112 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 33 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1780 x 670 x 1110 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1250 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 17 L |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 810 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿65,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿30,000 - ฿95,000 |