Last MSRP ฿95,900
Vespa S S 150 2v (2010-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 150 cc |
| แรงม้า / Power | 12 hp |
| แรงบิด / Torque | 11 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | BELT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 130 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 28 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1770 x 740 x 1140 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1280 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 785 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿95,900 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿28,000 - ฿42,000 |