Vespa Sprint 150 (VLB) (1985-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 146 cc |
| แรงม้า / Power | 8 hp |
| แรงบิด / Torque | 8 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | SHAFT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 95 km/h |
| 0-100 km/h | 12 s |
| น้ำหนัก / Weight | 96 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 40 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1690 x 690 x 1010 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1180 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 750 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿60,000 - ฿150,000 |