Last MSRP ฿110,000
Vespa Vespa P/PX Series PX125 E-Start (2005-2011) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 123 cc |
| แรงม้า / Power | 7 hp |
| แรงบิด / Torque | 10 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 85 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 103 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 40 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1750 x 665 x 1105 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1270 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 18 L |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 810 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿110,000 |