Last MSRP ฿45,000
Vespa Vespa Super 150 Super (VBC) (1985-1988) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 145 cc |
| แรงม้า / Power | 8 hp |
| แรงบิด / Torque | 11 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | SHAFT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 90 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 95 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 35 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1720 x 660 x 1100 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1200 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 15 L |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 770 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | forced_air |
| ราคา / Price | ฿45,000 |