Last MSRP ฿89,900
Vespa Vespa T5 Vespa T5 125 (1985-1999) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 124 cc |
| แรงม้า / Power | 12 hp |
| แรงบิด / Torque | 12 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 100 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 105 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 30 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1760 x 695 x 1110 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1230 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 810 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | forced_air |
| ราคา / Price | ฿89,900 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿70,000 - ฿150,000 |