Last MSRP ฿2,990,000
Volkswagen Arteon 2.0 TSI Elegance (2018-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1984 cc |
| แรงม้า / Power | 190 hp |
| แรงบิด / Torque | 320 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 239 km/h |
| 0-100 km/h | 7.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1521 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4862 x 1871 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2837 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 563 L |
| ราคา / Price | ฿2,990,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,450,000 - ฿1,750,000 |