Last MSRP ฿1,680,000
Volkswagen Beetle 1.2 TSI (2012-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1197 cc |
| แรงม้า / Power | 105 hp |
| แรงบิด / Torque | 175 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1316 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4278 x 1808 x 1486 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2537 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 310 L |
| ราคา / Price | ฿1,680,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿800,000 - ฿1,200,000 |