Volkswagen Beetle 2.0 (1998-2011) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1984 cc |
| แรงม้า / Power | 115 hp |
| แรงบิด / Torque | 172 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1280 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4129 x 1721 x 1498 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2508 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 310 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿350,000 - ฿550,000 |