Volkswagen Caravelle T4 VR6 (1996-2003) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2792 cc |
| แรงม้า / Power | 140 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 182 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1855 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 7.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4789 x 1840 x 1940 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2920 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 600 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿180,000 - ฿350,000 |