Last MSRP ฿3,200,000
Volkswagen Caravelle T5 2.5 TDI (2004-2009) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2461 cc |
| แรงม้า / Power | 174 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 182 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 11 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4890 x 1904 x 1959 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 600 L |
| ราคา / Price | ฿3,200,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿450,000 - ฿650,000 |