Volkswagen Classic Beetle 1303 S Super Beetle (1973-1979) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1285 cc |
| แรงม้า / Power | 44 hp |
| แรงบิด / Torque | 98 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 127 km/h |
| 0-100 km/h | 22 s |
| น้ำหนัก / Weight | 820 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4110 x 1585 x 1500 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2420 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 140 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿180,000 - ฿650,000 |