Last MSRP ฿1,650,000
Volkswagen Golf 1.8 GTI Turbo (1998-2004) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1781 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 210 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 216 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1285 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4149 x 1735 x 1444 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2511 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 380 L |
| ราคา / Price | ฿1,650,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿180,000 - ฿280,000 |