Last MSRP ฿1,100,000
Volkswagen Golf 2.0 GTI (1994-1997) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1984 cc |
| แรงม้า / Power | 115 hp |
| แรงบิด / Torque | 166 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 198 km/h |
| 0-100 km/h | 10.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1164 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 3 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4074 x 1694 x 1422 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2475 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 380 L |
| ราคา / Price | ฿1,100,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿80,000 - ฿150,000 |