Last MSRP ฿3,050,000
Volkswagen Golf 2.0 GTI Performance (2017-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1984 cc |
| แรงม้า / Power | 245 hp |
| แรงบิด / Torque | 370 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 6.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1387 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4268 x 1799 x 1442 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2626 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 380 L |
| ราคา / Price | ฿3,050,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,400,000 - ฿1,700,000 |