Last MSRP ฿3,950,000
Volkswagen Golf 2.0 R (2014-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1984 cc |
| แรงม้า / Power | 280 hp |
| แรงบิด / Torque | 380 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1495 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4263 x 1799 x 1436 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2630 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 380 L |
| ราคา / Price | ฿3,950,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,600,000 - ฿1,950,000 |