Starting from ฿3,790,000
Volkswagen ID. Buzz Cargo (2023) — Full specs, price from ฿3,790,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 310 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 77 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 425 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 170 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 145 km/h |
| 0-100 km/h | 10.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2375 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4712 x 1985 x 1938 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2988 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 1121 L |
| ราคา / Price | ฿3,790,000 |