Last MSRP ฿1,740,000
Volkswagen Jetta 1.4 TSI Highline (2012-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1390 cc |
| แรงม้า / Power | 160 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1405 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.1 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4644 x 1778 x 1482 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2651 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 510 L |
| ราคา / Price | ฿1,740,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿340,000 - ฿490,000 |