Last MSRP ฿3,980,000
Volkswagen Multivan 2.0 BiTDI (2020-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1968 cc |
| แรงม้า / Power | 199 hp |
| แรงบิด / Torque | 450 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 182 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2350 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4904 x 1904 x 1950 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 469 L |
| ราคา / Price | ฿3,980,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿3,200,000 |