Volkswagen Multivan 2.0 TDI (2016-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1968 cc |
| แรงม้า / Power | 180 hp |
| แรงบิด / Torque | 400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 182 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2200 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4904 x 1904 x 1970 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 469 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,800,000 - ฿2,400,000 |