Last MSRP ฿2,250,000
Volkswagen Passat 1.8 TSI Highline (2015-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1798 cc |
| แรงม้า / Power | 180 hp |
| แรงบิด / Torque | 250 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1387 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4767 x 1832 x 1456 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2791 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 586 L |
| ราคา / Price | ฿2,250,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿650,000 - ฿850,000 |