Last MSRP ฿1,550,000
Volkswagen Passat 1.8 Turbo (Facelift) (2002-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1781 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 210 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1385 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4703 x 1740 x 1462 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2703 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 530 L |
| ราคา / Price | ฿1,550,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿130,000 - ฿190,000 |