Last MSRP ฿998,000
Volkswagen Polo 1.4 (2010-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1390 cc |
| แรงม้า / Power | 85 hp |
| แรงบิด / Torque | 132 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1104 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 3970 x 1682 x 1485 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2470 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 280 L |
| ราคา / Price | ฿998,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿200,000 - ฿280,000 |