Last MSRP ฿2,740,000
Volkswagen Scirocco 2.0 TSI R-Line (2014-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1984 cc |
| แรงม้า / Power | 220 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 246 km/h |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1347 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 3 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15.6 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4256 x 1810 x 1406 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2578 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 312 L |
| ราคา / Price | ฿2,740,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿950,000 - ฿1,250,000 |