Last MSRP ฿3,150,000
Volkswagen Scirocco R (2015-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1984 cc |
| แรงม้า / Power | 280 hp |
| แรงบิด / Torque | 380 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 5.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1364 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 3 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4248 x 1820 x 1398 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2575 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 312 L |
| ราคา / Price | ฿3,150,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,200,000 - ฿1,600,000 |