Volkswagen Type 2 1.5 Kombi (1955-1967) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1493 cc |
| แรงม้า / Power | 44 hp |
| แรงบิด / Torque | 102 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| 0-100 km/h | 25 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1140 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 9 |
| ประตู / Doors | 3 |
| ขนาด / Dimensions | 4280 x 1720 x 1940 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2400 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿800,000 - ฿3,000,000 |