Volkswagen Type 2 Caravelle 2.5 (1994-2003) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2461 cc |
| แรงม้า / Power | 115 hp |
| แรงบิด / Torque | 200 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 120 km/h |
| 0-100 km/h | 25 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1815 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4789 x 1840 x 1940 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2920 mm |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿180,000 - ฿400,000 |