Last MSRP ฿3,980,000
Volkswagen Type 2 T6.1 Caravelle Touring (2020-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1968 cc |
| แรงม้า / Power | 199 hp |
| แรงบิด / Torque | 450 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 201 km/h |
| 0-100 km/h | 25 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2178 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 11 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 14.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5304 x 1904 x 1990 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3400 mm |
| ราคา / Price | ฿3,980,000 |