Volvo B7R B7R (Chassis with B58/B60 body) (1991-2002) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6700 cc |
| แรงม้า / Power | 215 hp |
| แรงบิด / Torque | 820 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 11000 kg |
| ประตู / Doors | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 12000 x 2550 x 3300 mm |