Starting from ฿6,200,000
Volvo B8R B8R Sunsundegui SB3 (2013) — Full specs, price from ฿6,200,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 7698 cc |
| แรงม้า / Power | 330 hp |
| แรงบิด / Torque | 1200 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 12000 kg |
| ประตู / Doors | 1 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 4.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 13000 x 2550 x 3700 mm |
| ราคา / Price | ฿6,200,000 |