Last MSRP ฿1,799,000
Volvo C30 2.0 Powershift (Facelift) (2010-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1999 cc |
| แรงม้า / Power | 145 hp |
| แรงบิด / Torque | 185 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 205 km/h |
| 0-100 km/h | 9.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1339 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 3 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4266 x 1782 x 1447 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2640 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 251 L |
| ราคา / Price | ฿1,799,000 |