Last MSRP ฿2,690,000
Volvo C40 Recharge Pure Electric Twin Motor (2021-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 408 hp |
| แรงบิด / Torque | 660 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 78 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 450 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 150 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 4.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2185 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4431 x 1873 x 1582 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2702 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 413 L |
| ราคา / Price | ฿2,690,000 |