Starting from ฿2,990,000
Volvo ES90 Ultra Single Motor Extended Range (2025) — Full specs, price from ฿2,990,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 333 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 111 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 680 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 250 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 5.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5035 x 1910 x 1515 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿2,990,000 |