Starting from ฿1,790,000
Volvo EX30 Cross Country Ultra Twin Motor Performance (2025) — Full specs, price from ฿1,790,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 428 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 69 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 440 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 153 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 3.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1790 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4233 x 1837 x 1549 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 318 L |
| ราคา / Price | ฿1,790,000 |