Starting from ฿4,890,000
Volvo EX90 Twin Motor Performance (2024) — Full specs, price from ฿4,890,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 517 hp |
| แรงบิด / Torque | 910 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 111 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 585 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 250 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 5.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2818 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 5037 x 2113 x 1747 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3000 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 655 L |
| ราคา / Price | ฿4,890,000 |