Volvo FH FH12 400 6x2 Tractor Head (1993-2002) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 12130 cc |
| แรงม้า / Power | 400 hp |
| แรงบิด / Torque | 1900 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 115 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 7800 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 2.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 6650 x 2490 x 3800 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3200 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 16000 kg |