Starting from ฿6,500,000
Volvo FH FH16 750 6x4 Tractor Head (2012) — Full specs, price from ฿6,500,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 750 hp |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 115 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 7800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 2.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 6805 x 2550 x 3937 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3200 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 21000 kg |
| ราคา / Price | ฿6,500,000 |