Starting from ฿4,800,000
Volvo FH FH460 6x2 Tractor Head (2012) — Full specs, price from ฿4,800,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 12777 cc |
| แรงม้า / Power | 460 hp |
| แรงบิด / Torque | 2300 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 115 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 7800 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 2.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 6805 x 2550 x 3937 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3200 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 16000 kg |
| ราคา / Price | ฿4,800,000 |