Volvo FL FL 240 4x2 Rigid (2006-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 7146 cc |
| แรงม้า / Power | 240 hp |
| แรงบิด / Torque | 920 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 6100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 3 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 7090 x 2500 x 2880 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3800 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 9900 kg |