Starting from ฿2,600,000
Volvo FL FL 280 6x2 Rigid (2014) — Full specs, price from ฿2,600,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 7698 cc |
| แรงม้า / Power | 280 hp |
| แรงบิด / Torque | 1050 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 6200 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 9000 x 2500 x 2900 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 4700 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 17800 kg |
| ราคา / Price | ฿2,600,000 |