Last MSRP ฿3,200,000
Volvo FM FM 420 6x2R Sleeper Cab (1998-2005) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 12100 cc |
| แรงม้า / Power | 420 hp |
| แรงบิด / Torque | 2000 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 8000 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 6000 x 2500 x 3100 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 16000 kg |
| ราคา / Price | ฿3,200,000 |