Last MSRP ฿4,200,000
Volvo FMX FMX 480 8x4R (2010-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 12777 cc |
| แรงม้า / Power | 480 hp |
| แรงบิด / Torque | 2400 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 90 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 8500 kg |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 6000 x 2500 x 3200 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 28000 kg |
| ราคา / Price | ฿4,200,000 |