Last MSRP ฿2,790,000
Volvo S60 Recharge T8 Ultimate (2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1969 cc |
| แรงม้า / Power | 462 hp |
| แรงบิด / Torque | 709 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 18.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 90 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 4.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 50 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4761 x 1850 x 1431 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 442 L |
| ราคา / Price | ฿2,790,000 |