Last MSRP ฿3,199,000
Volvo S80 D5 (2007-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2400 cc |
| แรงม้า / Power | 205 hp |
| แรงบิด / Torque | 420 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1650 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4854 x 1861 x 1493 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2835 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 480 L |
| ราคา / Price | ฿3,199,000 |