Volvo S90 3.0 24V (204 hp) (1996-1998) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2922 cc |
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 267 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 6.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1560 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4877 x 1750 x 1410 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2770 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿220,000 - ฿380,000 |